لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

راهنمای جامع فروش موتورسیکلت (قسمت اول) | نکات پیش از فروش

 

فروش موتورسیکلت کار کرده بصورت شخصی پیچیدگی و انعطاف مورد نیاز خود را می طلبد. در این میان با پایین آمدن قیمت موتورسیکلت کارکرده، فروش آن گاها به جای منفعت ضررهای بالایی را بر فروشنده ها متحمل می شود. به دلیل گستردگی بازار خرید و فروش موتورسیکلت، دشوار می شود قیمت مناسبی را برای موتورسیکلت خود دریافت کرد. در این مقالات قصد داریم مراحل مناسب جهت فروش موتور سیکلت را توضیح دهیم که اگر بصورت صحیح انجام شوند کمک زیادی به فروش موتورسیکلت با قیمت مناسب خواهند کرد.

 این مقاله به مراحل ضروری و لازم قبل از فروش موتورسیکلت می پردازد.

 

 

ظاهر موتورسیکلت

 

 

فروش موتورسیکلت مانند یک مصاحبه ی کاری می ماند اگر اصول ظاهری و اولیه را رعایت نکنید، حتما شک خریدار را بر می انگیزید. دلیل اولی که مشتریان ترجیح می خرند یک موتور دست دوم نخرند این است که نمی دانند چه بلاهایی ممکن است سر موتور سیکلت آمده باشد.

 

 

 • موتور خود را تمیز کنید

این قدم کاملا واضح بنظر می رسد ولی تعداد افرادی که هنگام فروش موتور خود آن را فراموش می کنند بسیار است. البته افرادی نیزاهمیت آن را دست کم می گیرند. به این فکر کنید که اگر شما قبل از فروش موتور، آن را به طور کامل تمیز نکرده باشید، خریدار تصور می کند که شما احتمالا تا بحال تلاشی برای نظافت و نگهداری مداوم آن بخرج نداده اید.

 

 

برای جلوگیری از طولانی و زمانبر شدن این فرآیند، آن را به بخش های زیر تقسیم کرده ایم:

 1. پاک کردن هرگونه کثیفی و چربی
 2. از محلول محافظ رنگ استفاده کنید
 3. آب بکشید
 4. قسمت های رنگ شده را پالیش کنید
 5. محافظ روغنی را با دست به قسمت های پلاستیکی بمالید
 6. زنجیر را با روغن روان کنید
 7. قسمت های شیشه ای و پلاستیکی شفاف را بشویید و برق بیاندازید
 8. قسمت های رنگ شده را خشک کنید و برق بندازید

 

جدای از نظافت ظاهری سعی کنید محل هایی مثل زیر صندلی را تمیز کنید که خریداران حساس توجه بالایی به آن دارند. توجه داشته باشید که روی پایانه ی باتری ها کلسیوم جمع نشده باشد و زنگ زدگی روی قطعات فلزی را بردارید. استفاده از رنگهای خاصی برای براق کردن موتور مناسب است ولی توصیه سعی نکنید وسواس بالایی در نظافت موتور بخرج دهید زیرا علاوه بر صرف زمان بالا، ممکن است آسیبی به بدنه و یا بخش های موتور برساند.

بعد از پایان این مراحل یک کاور روی موتور بیندازید، حتی اگر آن را در گاراژ نگه می دارید. تنها هنگام عکس برداری و رسیدن مشتری کاور را بردارید. کاور بالایی برای دور کردن گرد وغبار از موتور است و به علاوه مانع خط و ضربه های کوچک به موتور می شود.

 

 • تمام تزئینات موتور را جدا کنید

تزئین کردن موتور ممکن است برای شما خیلی جذاب باشد ولی همه این احساس را ندارند. به علاوه شما می توانید این تجهیزات و تزئینات را بصورت جداگانه بفروشید. بعضی از خریداران موتور اعتقاد دارند که تزئینات از قیمت موتور می کاهد زیرا به نظر می رسد که قصد پنهان کردن مشکلات موتور را دارید. اگر قصد فروش موتور با قطعات و تزئینات را دارید دقت کنید که قطعات اوریجینال موتور را نیز به خریدار تحویل دهید.

 

 

ارزش گذاری و ملاحظات مکانیکی موتورسیکلت

 

 • در مورد قیمت موتور تحقیق کنید

پیدا کردن ارزش حقیقی موتورسیکلت  کارکرده می تواند خیلی طاقت فرسا باشد، به ویژه وقتی که عجله ی زیادی برای فروش آن دارید. هیچگونه سیستم معتبر و ساده ای برای این کار وجود ندارد. بعدترین اتفاقی که معمولا سر فروشنده می آید، فروش سریع موتورسیکلت و بلافاصله آگاه شدن از زیرقیمت فروختن آن است.

با این حال اگر عجله ندارید، پیشنهاد می کنیم قیمت موتورسیکلت خود را از 10 تا 40 درصد بیشتر قیمت خرید خود تعیین کنید. سپس بسته به تعداد و اشتیاق مشتریان آن را پایین بیاورید.

البته برای آگاهی از قیمت روز موتورسیکلت می توانید به سایتهای گوناگونی از جمله رکاب مراجعه کنید. ولی در نظر داشته باشید که سایتهای فروش موتور ممکن است قیمت های غیر واقعی را برای فروش موتورهای خود در نظر می گیرند. بعضی از فروشندگان شخصی موتور صفر و یا کارکرده نیز قیمت موتور خود را کمی بالاتر عنوان می کنند تا در معامله به قیمت مناسب خود دست یابند.

در نهایت به یاد داشته باشید این خریدار است که قیمت نهایی برای خرید کالا را تعیین می کند نه فروشنده. بعضی از خریداران حاضرند هزینهی بالاتری صرف خرید یک کالا کنند.

 

 • مطمئن شوید که موتورتان توسط یک مکانیک معتمد چک شده باشد

 

 

در بعضی از کشورها نیاز است قبل از فروش وسیله ی نقلیه ی خود، یک گواهی معتبر ایمنی و سلامت تهیه کنید. این گواهی حداقل می تواند برای شما این تضمین را به همراه داشته باشد که خریداران تجربه ی بدی هنگام استفاده از موتور شما نخواهند داشت. به علاوه مواردی چون باتری، روغن، زنجیر و فشار تایرها را نیز بررسی کنید.

 

 • موتورسیکلت خود را تعمیر کنید

اگر قصد دارید پیشنهاد مناسبی برای موتور سیکلت خود دریافت کنید، ضروری است که موتورسیکلت وضعیت خیلی خوبی داشته باشد. لذا دقت داشته باشید که موتورسیکلت شما در مرحله ی اول مشکلات نگهداری و نقص های ظاهری بدی نداشته باشد.

 

 

توجه داشته باشید که نیازی نیست موتورسیکلت شما در وضعیت عالی باشد ولی آسیب های آشکار آن را برطرف کنید. سعی کنید موارد نگه داری موتورسیکلت نیز کاملا تازه و نو باشند مثل روغن تازه، باتری قوی، زنجیر روغنکاری شده و موارد ازین دست. نقص های ظاهری نیز بشدت قیمت موتور شما را پایین می آورند، بنابراین برطرف کردن آن ها از الویت بالایی برخوردار است.

 

 

در زیر بصورت خلاصه مواردی که رسیدگی به آنها مناسب است ذکر شده اند:

 1. تنظیم کشش زنجیر و میزان کردن چرخ عقب
 2. تنظیم کردن دسته گاز، ترمز و کلاچ
 3. تعویض چراغ های سوخته و یا نیم سوز
 4. در صورت گم شدن، جایگزین کردن پیچ ها، مهره ها و خارها
 5. تعویض قطعات ظاهری شکسته که ارزان نیز هستند
 6. تعویض روغن ترمز
 7. تست کردن باتری و تعویض آن اگر نمی تواند بالای 12 ولت بماند
 8. تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوای موتور
 9. نظافت رادیاتور و تعویض ضد یخ
 10. بررسی وضعیت پدال ترمز و روتور
 11. بررسی تایرها
 12. روان سازی کابلهای کنترل
 13. تعویض روغن موتور

 

کسب آمادگی

 

 • تمام مدارک و گواهی های موتور را در اختیار داشته باشید

تمام مدارک را جمع آوری کرده و برای نشان دادن به خریدار آماده کنید. مسلما دیدن گواهی تعمیرات منظم تاثیر بسزایی در جلب اعتماد خریدار و تعیین قیمت مناسب موتور خواهد داشت.

 

 • صداقت داشته باشید

دادن توضیحات پر مبالغه ممکن است نظر خریداران از موتور شما برگرداند. ولی سعی کنید توضیحات جامعی داشته باشید. مثلا: «هرگز زمین نخورده» یا «هرگز زیر باران نبوده». این گونه توضیحات و صداقت تاثیر خوبی در احساس مشتری نسبت به معامله خواهد داشت.

 در قسمت بعدی مقاله به مراحل صحیح آگهی دادن و انجام معامله موتورسیکلت می پردازیم.

 

 

برای کسب اطلاعات جذاب و تازه در مورد وسایل نقلیه به قسمت مقالات تخصصی سایت رکاب مراجعه کنید.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین