لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :8 دقيقه

آیا پژو پارس ارزش خرید دارد؟

در این مقاله به معرفی و بررسی تیپ های مختلف پژو پارس و ارزش آن در وضع کنونی ایران می پردازیم.

 

پژو پارس

 

معرفی و تاریخچه پژو پارس

پژو پارس از محبوب ترین محصولات ایران خودروست که تولید آن از سال 1387 آغاز شده است. این خودرو که در واقع فیس لیفت خودروی پژو 405 است، در ابتدا تحت نام های پژو سفیر و پژو پرشیا شناخته می شد. پژو پارس را می توان بعد از پراید و پژو 206 سومین محصول پرفروش‌ترین ایران خودرو دانست. این خودرو در بعضی امکانات مانند شیشه عقب برقی و تهویه خودکار با پژو 405 تفاوت دارد ولی از لحاظ مشخصات فنی شباهت زیادی به آن دارد.

 

پژو پارس

 

پژو پارس در پنج تریم مختلف پارس سال، پارس ELX با موتور XUM، پارس LX، پارس دوگانه سوز و پارس اتوماتیک عرضه می شود. ابتدا به بررسی این تریم‌ها می‌پردازیم:

 

پژو پارس

پژو پارس

 

  • پژو پارس سال

این تریم، مدل پایه پژو پارس می‌باشد که کمترین قیمت را نیز دارد. این مدل از موتور XU7 که در پژو 405 به کار رفته می‌شد، استفاده می‌کند. این موتور البته صدای بالایی در خودرو ایجاد می کند که عدم رضایت برخی از مشتریان را فراهم کرده است. با این حال امکانات و تجیهزات مناسب توجه زیادی را به این خودرو جلب می کند.

 

  • پژو پارس ELX XUM

این تریم از گران‌ترین مدل های پژو پارس است که به همین دلیل طرفداران کمتری دارد. این خودرو به موتور XUM مجهز است که حاصل ایجاد تغییرات در موتور XU7 است. این موتور مصرف سوخت مناسب تر و افزایش شتاب بهتری به پارس  ELX XUM می‌بخشد. امکانات و تجهیزات این خودرو نیز مانند پژو پارس سال است که البته بعضی آپشن‌ها به آن افزوده شده است.

 

  • پژو پارس LX

این تریم از پژو پارس محبوب ترین مدل این خودروست. موتور Tu5 استفاده شده در آن که از پژو 206 به عاریه گرفته شده، سر و صدای بالایی ندارد و مصرف سوخت مناسبی دارد. تنها عیب آن ضعیف بودن شتاب اولیه‌ای است. پژو پارس LX در این بین از کامل ترین امکانات و تجهیزات بهره می‌برد که در کنار قیمت مناسب، آن را با ارزش تر می‌کند.

 

  • پژو پارس دوگانه سوز

این مدل شباهت زیادی به پژو پارس سال دارد که موتور XU7 آن دوگانه سوز شده است. این تنها مزیت این خودرو شناخته می‌شود. این مدل پژو پارس از لحاظ امکانات نیز از حداقل امکانات برخوردار است. قیمت پژو پارس دوگانه سوز فقط کمی از پژو پارس سال بیشتر است، البته به دلیل عملکرد نامناسب خودرو هنگام کار با سوخت گاز، ارزش آن پایین‌تر می‌آید.

 

  • پژو پارس اتوماتیک

این مدل شباهت زیادی به مدل LX دارد. تفاوت و مزیت آن را می‌توان در اتوماتیک شدن دنده‌ها خلاصه کرد. به جز این پژو پارس اتوماتیک همان امکانات و تجهیزات پژو پارس  LX را داراست و در شرایط مساوی مصرف سوخت بیشتری نسبت آن دارد.

 

 

 

 

طراحی پژو پارس

همانطور که می دانیدر طراحی بدنه پژو پارس از پژو ۴۰۵ الهام گرفته و تغییراتی مثل چراغ مه شکن جلو، شکل چراغ‌های جلو و عقب و شیشه عقب برقی باعث تمایز اصلی این خودرو با پژو 405 می شود. در اوایل تولید پژو پارس، طراحی داخل خودرو با پژو ۴۰۵ یکسان بود و تنها تفاوت آن استفاده از پارچه داخل درب خودرو و پلاستیک و چوب در داشبورد آن به شمار می رفت. پژو پارس نسبت به پژو ۴۰۵ و پژو روآ بدنه‌ای عضلانی‌تر و بزرگ‌تر دارد.

 

پژو پارس

پژو پارسv

پژو پارس

پژو پارس

 

 

 از سال ۱۳۹۳، طراحی داخل خودرو به کلی تغییر کرد. برخی امکانات رفاهی نظیر سیستم تهویه اتوماتیک، سیستم صوتی با قابلیت اتصال هندزفری، کنترل سیستم صوتی برروی غربیلک فرمان، سنسور پارک عقب و... نیز به پژو پارس اضافه شدند. رنگ داخل خودرو هم به بژ تغییر کرد و کیفیت پلاستیک نیز تغییر کرده است پلاستیک به کار رفته در ساخت خودرو بسیار خشک است و راحت با آسیب‌هایی نظیر شکستگی یا خط افتادن مواجه می‌شود.

 

پژو پارس

 

از نقاط ضعف طراحی این خودرو نیز می توان به ستون‌های جلوی آن اشاره کرد که هنگام تصادف ضعیف عمل میکنند و باعث آسیب دیدن سقف می‌شوند. صندوق عقب خودرو نیز حجمی برابر ۴۷۰ لیتر دارد. پژو پارس به صورت فابریک قابلیت اضافه کردن آپشن‌های زیادی ندارد و آپشن‌های محدودی مثل دوربین پارک عقب برای آن در نظر گرفته شده‌است.

 

مشخصات فنی پژو پارس

همانطور که در بالا گفته شد پژو پارس به طور کلی با سه موتور XUM 1900 سی سی، XU7 1700 سی سی و TU5 1600 سی سی تولید می‌شود.

پیشرانه XUM می‌تواند در دور موتور ۵۵۰۰ دور در دقیقه، ۱۰۵ اسب بخار نیرو و در دور موتور ۳۷۵۰ دور بر دقیقه، حداکثر گشتاور آن ۱۵۵ نیوتون متر تولید کند. این موتور قادر است سرعت خودرو را در ۱۰.۹ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند. سرعت حداکثر خودرو نیز ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت است. مصرف سوخت ترکیبی این مدل ۸.۶ لیتر در هر صد کیلومتر است که از دیگر مدل‌ها بالاتر است.

 

پژو پارس

 

 

 

پیشرانه XU7 نیز توان ۱۱۰ اسب بخار را در دور موتور ۵۵۰۰ دور در دقیقه به چرخ‌های جلو منتقل می کند. حداکثر گشتاور آن نیز در دور موتور  ۴۲۵۰ دور در دقیقه ۱۵۵ نیوتون متر است. این موتور ظرف 9 ثانیه سرعت خودرو را از صفر به صد می رساند. حداکثر سرعت آن نیز ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت است. مصرف سوخت ترکیبی این مدل ۸.۱ لیتر در هر صد کیلومتر است.

پیشرانه TU5 در دور موتور ۵۶۰۰ دور در دقیقه حداکثر توان ۱۰۸ اسب بخار را ایجاد می کند. حداکثر گشتاور آن نیز در دور موتور ۴۰۰۰ دور در دقیقه ۱۴۲ نیوتون متر است. زمان رسیدن سرعت از صفر تا صد کیلومتر در این موتور ۱۳.۲ ثانیه است. حداکثر سرعت آن ۱۹۰ کیلومتر بوده و مصرف سوخت ترکیبی این مدل نیز حدود ۷.۵ لیتر در هر صد کیلومتر و از دیگر مدل‌ها پایین‌تر است.

به طور کلی در تمام مدل‌های پارس، شتاب خودرو راضی کننده است و در مقایسه با دیگر خودروهای تولید داخل هم رده خود، شاهد شتابی خوب و چشم‌گیر هستیم.

 

پژو پارس

 

گیربکس پژو پارس از سال ۱۳۹۳ تغییر کرده که این که عدم هماهنگی گیربکس با موتور خودرو، شتاب پایین و آسیب دیدن زود هنگام صفحه کلاچ را به همراه دارد. این مشکل در مدل‌های قدیمی‌تر پارس وجود ندارد و عمر گیربکس و شتاب در آن‌ها بسیار خوب و چشمگیر است.

 

پژو پارس

 

 

ترمزهای این خودرو نیز به دلیل استفاده از بوستر ضعیف نسبت به وزن خودرو، در مقایسه با خودروهای هم تراز و هم اندازه نظیر سمند و دنا ضعیف است.

 

تجهیزات پژو پارس

تمام مدل‌های پژو پارس از ترمز ضد قفل ABS و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD چهار کاناله بهره می‌برند. کیسه‌ هوای راننده و سرنشین نیز در آنها تعبیه شده است. مدل‌های مختلف پارس در برخی تجهیزات رفاهی مانند غربیلک فرمان چرمی، سیستم صوتی مجهز به هندزفری، اتولاک و اتوفلاشر تفاوت دارند که کامل‌ترین مدل از نظر امکانات، LX و ELX XUM است.

 

پژو پارس

 

همچنین بخوانید:  راهنمای خرید پژو 206 دست دوم

 

 

قیمت پژو پارس

در حال حاضر پژو پارس امکان تحویل فوری ندارد و برای این کار مناسبتر است که به بازار آزاد مراجعه کنید.

 

پژو پارس سال

پژو پارس ELX XUM

پژو پارس LX

پژو پارس اتوماتیک

پژو پارس دوگانه سوز

قیمت نمایندگی

40.5 میلیون تومان

39 میلیون تومان

42.6 میلیون تومان

54.8 میلیون تومان

42.2 میلیون تومان

قیمت بازار

56.5 میلیون تومان

39.2 میلیون تومان

64 میلیون تومان

75 میلیون تومان

46 میلیون تومان

 

از آنجایی که قیمت خودرو در بازار امروزه پایدار نیست، به شما پیشنهاد می کنیم از سایت رکاب بخش قیمت روز این بحث را دنبال کنید.

 

جمع بندی

اگر  از آن دسته افرادی هستید که هنگام رانندگی راحتی و آرامش برایتان اهمیت بالایی دارید، مدل LX پارس گزینه ی خوبی بین مدل های پژو پارس است. این مدل از لحاظ امکانات نیز کامل وجذاب است.

ولی اگر خواهان شتاب گیری خوب و کم مصرف بودن خودرو هستید مدل ELX XUM را انتخاب کنید.

در مجموع پارس LX مسلما بهترین انتخاب در بین مدل های مختلف پژو پارس می باشد که از نظر قیمتی نیز ارزش بالایی دارد.

 

 

با گذشت 19 سال از عرضه ی پژو پارس در بازار ایران، این خودرو محبوبیت زیادی داشته است. اما اکنون استانداردهای کیفی استفاده شده در این خودرو نسبت به گذشته پایین آمده و اشکالات متعددی در آن دیده می‌شود. قیمت پژو پارس به دلیل نوسانات اخیر خیلی بالا آمده و در رده‌ی خودروهای خارجی دانگ فنگ H30، برلیانس H330، لیفان X50 و خودروهای داخلی تندر 90، رنو ساندرو و مگان رسیده است که از لحاظ مشخصات و امکانات یک سر و گردن از آن بالاتر هستند. ولی از نقاط قوت خرید پژو پارس نسبت به خودروهای مشابه چینی، می توان به بازار فروش دست دوم خوب آن و همینطور آسودگی خاطر استفاده‌کننده از وضعیت قطعات یدکی و خدمات پس از فروش اشاره کرد.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین