لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

راهنمای خرید پراید دست دوم

 

در این مقاله نکات مهمی که هنگام خرید یک پراید دست دوم باید به آن‌ها توجه کرد را مرور می‌کنیم.

پراید یکی از نام‌آشناترین خودروهای ایران است و به علت اقتصادی بودن در میان خودروهای موجود در بازار مشتریان زیادی دارد و بازار خرید و فروش پراید دست دوم هم همیشه داغ است. مثل هر ماشین دیگری به علت هزینه بسیار زیاد، باید نکات مهمی را هنگام خرید و فروش پراید رعایت کرد.

پیش از این در مقالات مختلفی آموزش‌‌های متنوعی درباره خرید و فروش خودروی دست دوم را مرور کردیم که توصیه می‌کنیم آن‌ها را نیز در کنار این مقاله آموزشی مربوط به خرید و فروش پراید دست دوم با دقت مطالعه کنید.

 

 

نگاهی کوتاه به پراید

پراید در ابتدای کار خود با نام مزدا ۱۲۱ در ژاپن و فورد فستیوا در آمریکا شناخته می‌شد. هنگامی که کیاموتورز تولید این خودرو را در کره جنوبی آغاز کرد، نام پراید برای آن انتخاب شد. پراید از سال ۷۲ وارد بازار ایران شد و کیا با همکاری سایپا تا سال ۱۳۸۰ خود تولید پراید را در ایران به عهده داشت. از سال ۸۰ به بعد حق تولید این خودرو در اختیار خود سایپا قرار گرفت و از آن زمان سایپا مالک اصلی این خودرو شد. به همین دلیل است که به پراید مدل ۷۲ تا ۸۱، پراید کره‌ای می‌گویند. همه می‌دانند پراید خودروی ایمن و با کیفیتی نیست و اما به علت ارزان بودن، کم‌مصرف بودن، هزینه نگهداری کم و سهولت تهیه قطعات و تعمیر تبدیل به یکی از محبوب‌ترین خودروهای ایران شد. اگر قصد خرید پراید دست دوم دارید باید به چند نکته توجه کنید.

 

سال تولید و کار کرد

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید پراید دست دوم باید به آن توجه کنید سال تولید آن است. خیلی‌ها گمان می‌کنند پراید کره‌ای یعنی پرایدهای تولید شده تا سال ۱۳۸۰ کیفیت بیشتری دارند اما حقیقت این است که با گذشت زمان این خودروها مستهلک شده‌اند. از طرف دیگر پرایدهای انژکتوری از سال ۸۳ وارد بازار شدند و مدل‌های قدیمی یعنی تولید شده پیش از سال ۸۳ کاربراتوری هستند. بهترین مدل‌های پراید از نظر کیفیت بین سال‌های ۸۴ تا ۸۹ عرضه شدند. پرایدهای مدل ۹۰ به بالا نیز از یک پلت‌فرم جدید استفاده می‌کنند که مشکلات خاص خود را دارد. به یاد داشته باشید که از خرید پراید دست دومی که بیش از ۱۵۰ هزار کیلومتر کارکرد دارد خودداری کنید.

 

وضعیت فنی پراید

 

  • موتور و اگزوز پراید

خوشبختانه هزینه تعمیر و نگهداری پراید پایین است و مشکلات موتور این خودرو با هزینه معقولی قابل تعمیر است. اگر با مسائل فنی خودرو و به خصوص پراید آشنا نیستید از یک مکانیک برای ارزیابی سلامت فنی خودرو کمک بگیرید. اگر خودتان می‌خواهید سلامت خودرو را بسنجید بهترین راه بررسی دود اگزوز و گوش دادن به صدای موتور است. اگر موتور پراید سالم باشد نباید دود زیادی از اگزوز آن خارج شود. رنگ آبی دود به معنی وجود مشکلات جدی در موتور است و دود سیاه نشان می‌دهد بنزین خام می‌سوزد و موتور کارایی لازم را ندارد. به صدای موتور دقت کنید. وجود صداهای اضافه به معنی مشکلات مختلف در قسمت‌های فنی خودرو است.

  • گیربکس پراید

یکی از ایرادات شایع پراید دست دوم، درست جا نخوردن دنده‌ها و صداهای اضافی هنگام تعویض دنده است. عمر مفید گیربکس پراید تقریبا ۲۰۰ هزار کیلومتر است و پس از آن باید گیربکس را تعویض، تعمیر یا سرویس کرد.

  • تسمه‌های پراید

در پرایدهای جدید پاره شدن تسمه باعث برخورد سوپاپ‌ها با پیستون می‌شود و این به موتور خودرو آسیب‌های جدی وارد خواهد کرد. در پرایدهای قدیمی‌تر نیز پاره شدن تسمه دینام یا تسمه تایم اگرچه خطر کمتری نسبت به پرایدهای جدیدتر دارد، اما باز هم باید بلافاصله تسمه را تعویض کرد. تسمه تایم و تسمه دینام پراید کیفیت خیلی زیادی ندارد بنابراین هنگام خرید پراید دست دوم به سلامت تسمه‌ها توجه کنید.

 

 

  • فرمان و سیستم‌های هدایت پراید

یکی از مشکلات شایع خودروی پراید خراب شدن جعبه فرمان و سیستم‌های هدایت آن است. وضعیت روغن سیستم هدایت را چک کنید و ببینید که آیا فرمان خودرو بیش از حد نرم و یا بیش از حد سفت است یا نه.

 

  • شاسی پراید

پراید خودروی ایمنی نیست و حتی تصادف‌های کوچک می‌تواند باعث آسیب دیدن شاسی این خودرو شود. با توجه به اینکه پراید یک خودروی دیفرانسیل جلو است ضربات وارده به قسمت جلویی خودرو اهمیت زیادی دارند. اگر خودرویی که می‌خواهید بخرید قبلا تصادف کرده است، بهتر است شاسی آن را خصوصا در قسمت جلویی بررسی کنید یا از یک مکانیک بخواهید سلامت شاسی را ارزیابی کند.

 

  • سیستم تعلیق پراید

تعمیر کمک فنرهای پراید نسبت به بسیاری از خودروهای موجود در بازار هزینه کمتری دارد اما با این حال باز هم لازم است که از سلامت سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو اطمینان حاصل کنید. سعی کنید هنگام آزمایش رانندگی با پراید دست دومی که قصد خرید آن را دارید از مسیرهایی عبور کنید که دست‌انداز، سرعت‌گیر و یا ناهمواری دارند تا از عملکرد سیستم تعلیق خودرو اطمینان حاصل کنید. دقت کنید که پراید خودروی سبکی است که سیستم تعلیق قدرتمندی ندارد و سطحی از تکان در کابین آن طبیعی است.

 

در نهایت یک ترفند ساده برای خرید بهتر پراید دست دوم به شما پیشنهاد می‌کنیم: دقت کنید که سلامت فنی خودرو بسیار مهم‌تر از سلامت ظاهر آن است. بنابراین برخی اوقات رنگ‌دار بودن ماشین یا تصادفات کوچک می‌توانند باعث شوند قیمت کمتری برای خودرو بپردازید. خرید یک پراید دست دوم که بدنه آن آسیب‌های جزئی دیده است بسیار به صرفه‌تر از خرید خودرویی با ظاهر سالم و تمیز که مشکلات فنی دارد خواهد بود.

 

 

اگر قصد خرید پراید دست دوم دارید سری به آگهی‌های‌ فروش پراید سایت رکاب بزنید. پیش از خرید از معقول بودن قیمت خودروی مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید، برای این کار می‌توانید قیمت روز پراید در بازار را از طریق صفحه قیمت روز خودرو در سایت رکاب مشاهده کنید.  مطالعه مقالات آموزشی رکاب در مورد خرید و فروش خودرو نیز می‌تواند به شما کمک کند انتخابی آگاهانه داشته باشید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین