لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو

 

در این مقاله به این نکات ضروری برای تشخیص خرابی لاستیک‌های خودرو و پیشگیری از پنچری یا خرابی لاستیک می‌پردازیم.

 

زمان تعویض لاستیک

 

همانطور که بعد از یک پیاده روی طولانی ممکن است دچار درد در پاهایتان شوید، برای لاستیک‌های خودرویتان اتفاق مشابهی می‌افتد. به دلیل سختی‌های زیادی مثل از دست دادن کنترل خودرو یا گیر کردن وسط ناکجا آباد که هنگام پنچری یا خرابی لاستیک هنگام رانندگی گریبان رانندگان را می‌گیرد، ضروری دانستیم که به نکاتی در مورد تشخیص خرابی لاستیک و زمان لازم برای تعویض لاستیک خودرو بپردازیم. مسلما با رفتن به تعمیرکار می‌توانید از وضع سلامتی لاستیکها آگاه شد ولی نکات زیادی در این زمینه وجود دارند که کمک می‌کنند در وقت، انرژی و پول خود صرفه‌جویی کنید و نیازی به مراجعه به تعمیرکار نداشته باشید.

 

زمان تعویض لاستیک

 

 

 

  • عمق آج لاستیکها

 عمق آج لاستیکها نباید به کمتر از 1.6 میلیمتر برسد. اگر معمولا روی سطوح لغزنده و خیس می‌رانید، حداقل عمق آج را دوبرابر آن (3.2 میلیمتر) در نظر بگیرید. شما می‌توانید مثل متخصصان از گیج‌ها و سنجشگرهای مخصوص برای اندازه گیری عمق آج ها استفاده کنید ولی ترفندی قدیمی وجود دارد که می توانید با آن حدود و اطلاعات کافی را بدست آورید.

 

زمان تعویض لاستیک

 

روش تعیین عمق آج با سکه

یک سکه ۱۰۰ تومانی زرد رنگ طرح جدید را به طوری که عدد ۱۰۰۰ به سمت شما باشد، در آج لاستیک فرو کنید:

اگر قسمتی از تاریخ ضرب سکه مشخص شد، باید سریعا لاستیک را تعویض کنید و رانندگی با این لاستیک‌ها خطرناک است.

اگر عبارت " ریال " به طور کامل مشخص باشد، در اولین فرصت لاستیکها را تعویض کنید. اگر قسمتی از آج لاستیک، حتی قسمت کوچکی از عبارت "ریال" را نیز پوشانده باشد هنوز زمان تعویض لاستیک فرا نرسیده است.

 

  • خط تعیین سایش لاستیک

لاستیکهای جدیدتر یک راه حل بهتر برای تعیین زمان تعویض نسبت به لاستیک های قدیمی دارند. در این لاستیکها خطوط تعیین ساییدگی قرار گرفته است. این خطوط هنگام تازه بودن لاستیکها به سختی قابل مشاهده هستند، ولی با سایش و کهنگی لاستیک به تدریج ظاهر می شوند. این خطوط  به صورت خطوطی صاف هستند که عمود بر جهت آج لاستیک قرار دارند. اگر بیش از یک یا دو خط ظاهر شده باشند، عمق آج کم شده است و زمان تعویض تایر فرا رسیده است.

این خطوط مخصوصا هنگامی که از مسیری گل‌آلود عبور می کنید در رد لاستیکهای روی گل مشخص می شوند. در صورت مشاهده‌ی آنها از تست سکه استفاده کنید و در صورت نیاز به تعویض لاستیکها اقدام کنید.

 

 

  • وجود ترک روی بدنه‌ی لاستیک

 

زمان تعویض لاستیک

 

تمام مشکلات لاستیک مربوط به آج آن نیستند. ممکن است مشکلاتی روی بدنه ی لاستیک نیز نیز به وجود بیاید. خوشبختانه تشخیص مشکلات بدنه‌ی لاستیک با چشم راحت است. به هرگونه ترک و بریدگی در بدنه‌ی لاستیک دقت کنید. این مشکلات می توانند نشانه‌ی پنچری لاستیک یا احتمال بالای ترکیدن آن باشند.

توجه به وجود بریدگی، ترک و پارگی روی لاستیک بسیار ضروری است، لذا در صورت مشاهده و آگاهی از آن بلافاصله اقدام به تعویض لاستیک کنید.

 

  • برآمدگی و تاول زدن لاستیک

 

زمان تعویض لاستیک

 

گاهی اوقات قسمت بیرونی لاستیک شروع به سست شدن می‌کند. این اتفاق می تواند به دلیل یک برآمدگی و تاول باشد که در حال رشد در سطح لاستیک است. این مسئله شباهت زیادی به اتساع عروق در رگ های انسان دارد. لذا در صورت مواجه شدن با آن بلافاصله برای تعویض لاستیک‌ها به تعمیرکار مراجعه کنید.

سستی در لاستیک می تواند منجر به ترکیدن آن شود و در صورت عدم رسیدگی به موقع، ممکن است موجب از دست دادن کنترل خودرو و تصادف شود. به هیچ عنوان برآمدگی غیرطبیعی روی لاستیکرا  سرسری نگیرید.

 

  • لرزش بیش از حد لاستیک

 

زمان تعویض لاستیک

 

هنگام رانندگی معمولا لرزش معقولی در لاستیکها ایجاد می‌شود. اما اگر تجربه‌ی رانندگی بالایی دارید، مطمئنا می دانید چه مقدار لرزش منطقی است و چه مقدار بیش از حد. دلایل متعددی در میزان لرزش لاستیک نقش دارند. شاید لاستیکها میزان نشده‌اند یا تعادل ندارند، یا حتی جاذب ضربه در حال از کار افتادن است. اما گاهی این لرزش می تواند نشانه‌ی مشکلی در خود لاستیک‌ها باشد.

 

 

حتی اگر مشکل در لاستیک‌ها نباشد این لرزش‌ها می‌توانند به سرعت باعث آسیب دیدن لاستیک‌ها شده و مشکل جدی برای شما ایجاد کنند. بنابراین درصورتی که در مسیرهای عادی و روزمره به این لرزش ها در لاستیک مبتلا شدید، حتما مسئله را به یک تعمیرکار اطلاع دهید تا از عواقب بد آن پیشگیری کنید.

 

سلامت لاستیک‌ها نه تنها روی ایمنی راننده و سرنشینان هنگام تردد تاثیر زیادی دارند بلکه عملکرد فنی سالم خودرو نیز به آن‌ها وابسته است. مشکلات لاستیک‌ها می‌توانند باعث افزایش فشار روی موتور شوند و استهلاک خودرو را بالا ببرند. اکثر سیستم‌های ماشین مثل موتور و سیستم تعلیق مستقیما با لاستیک‌ها در ارتباطند بنابراین برای اینکه سلامت خود را حین رانندگی تضمین کنید، دچار مشکلات وقت‌گیر ناشی از تعویض لاستیک ناخواسته هنگام رانندگی نشوید و عمر خودروی خود را بالا ببرید مرتب سلامت لاستیک‌های خودروی خود را بررسی کنید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین