لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :8 دقيقه

تویوتا | تاریخچه کامل و انواع خودروهای لکسوس و تویوتا (Toyota)

 

در این مقاله به بررسی کامل تاریخچه و داستان پدید آمدن برند معروف تویوتا می پردازیم.

تویوتا (Toyota) یکی از شناخته‌ شده ترین برندهای اتومبیل است. برندی که طبق گفته سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه با تولید سالانه ۱۰ میلیون و ۲۱۳ هزار خودرو، رتبه اول خودروسازی جهان را به خود اختصاص داده است. اما کمتر کسی می‌داند خاستگاه اصلی تویوتا، یک شرکت ریسندگی و تولید پارچه است.

 

تویوتا

تویوتا

 

ویدیوی زیر تکامل تدریجی خودروهای تویوتا را در طول تاریخ نشان می دهد. پیشنهاد می کنیم این ویدیوی جذاب را از دست ندهید:

 

 

سرآغاز تویوتا

 

تویوتا

 

در سال ۱۹۲۴ ساکیچی تویودا یک دستگاه ریسندگی اتوماتیک اختراع کرد و در سال ۱۹۲۹ حق ثبت این اختراع را به یک شرکت انگلیسی واگذار کرد پول به دست آمده از این قرارداد، سرمایه اولیه مورد نیاز برای تولید خودرو را فراهم کرد. تولید خودرو در تویوتا از سال ۱۹۳۳ آغاز شد زمانی که کیشیرو تویودا فرزند مالک کارخانه بخشی مخصوص به تولید خودرو در این کارخانه تاسیس کرد.

اولین خودروهای تویوتا ای ۱ (A1) و جی ۱ (G1) بودند که در سال ۱۹۳۵ عرضه شدند. پس از این و در سال ۱۹۳۷ کیشیرو تویودا شرکت تویوتا موتور (Toyota Motor Company) را به عنوان یک شرکت مستقل ثبت کرد. در ابتدا نام این برند تویودا بود. اولین ماشین تویودا که در بازار عرضه شد مدل ای ای (Model AA) بود که از خودروهای فورد و جنرل موتورز ارزان‌تر بود.

 

تویوتا

 

تویوتا در طول جنگ جهانی دوم

تویوتا در طول جنگ جهانی دوم تنها به تولید کامیون‌های نظامی برای ارتش امپراتوری ژاپن مشغول بود. به علت کمبودهای موجود کشور این کامیون‌ها طراحی خیلی بدوی داشتند، مثلا تنها از یک چراغ جلوی مرکزی در این کامیون‌ها استفاده می‌شد. در حالی که متفقین برای بمباران کارخانه‌های تویوتا برنامه‌ریزی کرده بودند، جنگ جهانی دوم به پایان رسید و تویوتا با خوش‌شانسی توانست از نابودی نجات پیدا کند. بسیاری از خودروسازی‌های جهان در طول جنگ سرنوشت بدتری داشتند.

 

فرار تویوتا از رکود پس از جنگ

شرایط اقتصادی ژاپن پس از جنگ جهانی دوم بسیار سخت بود. تویوتا اولین خودروی پس از جنگ خود یعنی مدل اس ای (SA) را در سال ۱۹۴۷ عرضه کرد. اوضاع طوری بود که در سال ۱۹۴۹ تویوتا در آستانه ورشکستگی قرار گرفت، اما چند بانک به شرط داشتن تشکیلات فروش مستقل و همینطور تعدیل نیروی انسانی وام‌هایی در اختیار این شرکت قرار دادند. با این وجود این شرکت تا سال ۱۹۵۰ تنها ۳۰۰ کامیون تولید کرد و در آستانه تعطیلی قرار گرفته بود. مدیریت تویوتا دست به اخراج گسترده کارکنان خود و کاهش دستمزدها زد اما در مقابل کارکنان تویوتا دو ماه اعتصاب کردند. تویوتا با کارکنان خود به توافق رسید اما کیشیرو تویودا از کار برکنار شد.

 

تویوتا

 

با شروع جنگ کره ارتش آمریکا سفارش ۵۰۰۰ دستگاه خودرو به تویوتا داد و این باعث احیای این شرکت شد. در سال ۱۹۵۰ تویوتا یک شرکت فروش مستقل به نام شرکت فروش تویوتا موتور (Toyota Motor Sales Co.) تاسیس کرد که فعالیت آن تا سال ۱۹۸۲ نیز ادامه پیدا کرد. در سال ۱۹۵۷ تویوتا کراون (Toyota Crown) اولین خودروی ژاپنی شد که به آمریکا صادر می‌شد.

 

جهانی شدن تویوتا

در دهه ۱۹۶۰ تویوتا با تاسیس یک مرکز تحقیق و توسعه در تایلند شروع به گسترش بین‌المللی خود کرد. اولین خودروی تویوتایی که خارج از ژاپن تولید می‌شد، در سال ۱۹۶۳ و در کشور استرالیا به زنجیره تولید رسید. استقبال از این خودرو در استرالیا به شکلی بود که در بین سال‌های ۶۳ تا ۶۵ تویوتا صادر کننده اصلی خودرو به استرالیا بود.

 

تویوتا

تویوتا

 

در دهه ۶۰ میلادی تویوتا گسترش جغرافیایی زیادی پیدا کرد و در بازارهای دانمارک، نوروژ، سوئد و هلند حضور داشت. با وضع تعرفه‌های سنگین وارداتی در سال ۱۹۶۴، تویوتا در کنار هوندا و نیسان تصمیم گرفت کارخانه‌هایی در آمریکا تاسیس کند.

 

تویوتا

 

تویوتا در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی

در سال ۱۹۸۲ تویوتا موتور و شرکت فروش تویوتا با یکدیگر ادغام شدند و این شرکت فعالیت خود را با نام شرکت تویوتا موتور (Toyota Motor Corporation) ادامه داد. در سال ۱۹۸۴ تویوتا با جنرال موتورز وارد یک قرارداد همکاری شد و در کارخانه‌ای در کالیفرنیا برای جنرال موتورز خودرو تولید می‌کرد. این کارخانه امروزه در اختیار شرکت تسلا است. تویوتا تا پایان دهه ۸۰ چند برند دیگر نیز راه‌اندازی کرد که معروف‌ترین آن‌ها لکسوس بود که برای تولید خودروهای لوکس تاسیس شد.

 

تویوتا

 

 

در دهه ۹۰ میلادی تویوتا تصمیم گرفت در کنار خودروهای کوچک خود، ماشین‌های لوکس‌تر و بزرگ‌تر تولید کند. یکی از معروف‌ترین این خودروها تویوتا توندرا یا تی ۱۰۰ (Tundra, T100) بود. در همین راستا تویوتا یک نسخه اسپرت از تویوتا کمری به نام کمری سولارا (Camry Solara) عرضه کرد. محبوب‌ترین خودروهای اسپرت تویوتا یعنی ام ار ۲ (MR2)، سلیکا (Celica) و سوپرا (Supra) هم در همین زمان تولید شدند. برای تقویت حضور این شرکت در بازار اروپا تویوتا شرکتی به نام بازاریابی و مهندسی تویوتا موتور اروپا تاسیس کرد. سال ۱۹۹۷ تویوتا پریوس معرفی شد، خودرویی که بدون شک محبوب‌ترین ماشین هیبریدی تاریخ است و همین باعث شد تویوتا امروزه یکی از برترین برندها در زمینه خودروهای هیبریدی و پاک باشد.

 

تویوتا در قرن بیست و یکم

در سال ۲۰۰۲ تویوتا به مسابقات فرمول یک پا گذاشت و همزمان با این اتفاق با شرکت‌های فرانسوی سیتروئن و پژو نیز وارد همکاری مشترک شد. در همین زمان برای جلب توجه جوانان برند سایون نیز تعطیل شد که البته منحل شدن این برند تا سال ۲۰۱۶ به طول انجامید. با اینکه در سال ۲۰۰۵ تویوتا از نظر فوربز به برترین شرکت سال تبدیل شده بود، اما این اتفاق دوام نداشت و این شرکت در سال ۲۰۱۱ به رتبه پنجاه و پنجم سقوط کرد. در سال ۲۰۰۸ تویوتا برترین شرکت از نظر فروش خودرو در سراسر جهان بود. سال ۲۰۰۷ یکی از موفق‌ترین سال‌های تویوتا بود، رسانه معتبر موتورترندز نسل جدید تویوتا توندرا (بهترین وانت سال و کمری مدل ۲۰۰۷) را بهترین خودروی سال دانست.

 

 

بحران پس گرفتن خودرو

در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ تویوتا مجبور شد بیش از ۹ میلیون خودروی فروخته شده خود را پس بگیرد و برای مدت کوتاهی تولید و فروش خودرو را متوقف کند. علت این امر این بود که اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه آمریکا متوجه شده بود خودروهای تویوتا بدون اطلاع راننده ناگهان شتاب و سرعت بیشتری می‌گیرند.

یک بار دیگر در سال ۲۰۱۲ تویوتا مجددا مجبور شد نزدیک به ۷.۵ میلیون خودرو را به علت مشکل در کلید کنترل شیشه‌های خودرو پس بگیرد. همزمان به علت بحرانی که در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ وجود داشت، مجبور شد بخاطر خودروهای تویوتا و لکسوس مشکل‌دار خود ۱.۲ میلیارد دلار غرامت پرداخت کند.

 

تویوتا از ۲۰۱۰ تا امروز

در سال ۲۰۱۱ تویوتا و چند خودروساز دیگر ژاپنی قربانی بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله شدند. اتفاقاتی که زنجیره تامین آن‌ها را مختل کرد و باعث کاهش شدید تولید و صادرات خودروهای تویوتا شد. این شرکت به دلیل سونامی از تولید ۱۵۰ هزار خودرو بازماند و سیل هم باعث شد ۲۴۰ هزار دستگاه خودرو به مرحله تولید نرسند. در سال ۲۰۱۴ تویوتا اعلام کرد که تا سه سال دیگر تولید خودرو و موتور خودرو در استرالیا را متوقف خواهد کرد.

 

تویوتا

تویوتا

 

در همین سال دوباره تویوتا مجبور شد نزدیک به ۷ میلیون ماشین تولیدی خود را به خاطر مشکلی در ایربگ‌ها که باعث می‌شد هنگام تصادف قطعات فلزی به سمت سرنشینان پرتاب شود پس گرفت. تویوتا اعلام کرد که رایگان تمام خودروهای مشکل‌دار را تعمیر می‌کند.

 

تویوتا

 

اما همزمان در سال ۲۰۱۴ تویوتا توانست با فروش ۵.۱ میلیون ماشین در شش ماه برترین تولید کننده خودرو در جهان شود و از فولکس‌ واگن پیشی بگیرد. تویوتا در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که یک میلیارد دلار در زمینه تحقیقات هوش مصنوعی و علوم روباتیک سرمایه‌گذاری کرده است. در سال ۲۰۱۶ تویوتا بخشی از سهام تاکسی اینترنتی اوبر را خریده است. در همین سال تویوتا اعلام کرد که با شرکت یانمار (Yanmar) به طور مشترک قایق‌ تولید خواهد کرد.جالب است بدانید که تویوتا امروز همچنان به کسب و کار سنتی ریسندگی و تولید پارچه هم مشغول است.

 

تویوتا

 

همچنین بخوانید:  کمری جدید را بیشتر بشناسیم

 

تویوتا در ایران

 

تویوتا

 

شرکت ایرتویا نمایندگی رسمی تویوتا در ایران است و به شکل انحصاری واردات خودروهای تویوتا را بر عهده دارد. اولین بار اصغر حدادزاده در سال ۱۳۵۲ مجوز رسمی فروش تویوتا در ایران را کسب کرد و فعالیت‌های نمایندگی تویوتا در تهران آغاز شد. بین سال‌های ۵۵ تا ۵۸ تویوتا تقریبا سالی ۴۰ هزار خودرو به ایران صادر می‌کرد. اگرچه در طول سال‌های ۵۰ تا ۶۹ فعالیت‌های این شرکت به دلیل محدودیت‌های وارداتی کاهش داشت آما آن‌ها به عرضه قطعات یدکی خودرو و پشتیبانی از تویوتا ادامه دادند تا این که ایرتویا در سال ۸۳ بار دیگر موفق شد واردات خودرو به ایران را آغاز کند.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین