لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

آیا ممکن است ممنوعیت واردات خودرو لغو شود؟

 

تیرماه گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت دستور توقف واردات کالای غیر ضروری گروه 4، خودروهای CBU را صادر کرد. هدف اصلی رونق دادن به بازار داخلی و افزایش فرصت شغلی بود که در واقع شاهد اتفاقاتی کاملا برعکس آن بوده‌ایم. جالب‌تر اینجاست که در آن زمان مدیرکل امور صادرات و واردات افزایش قیمت خودروها مخصوصا خودروهای وارداتی (قدیمی) را با دلایلی کاملا بی‌پایه رد کرد!

اکنون قیمت خودرو با شتاب بالایی روبه رشد است و قیمت‌های خودرو لحظه به لحظه جابجا می‌شوند و افزایش پیدا می‌کنند. قوانین مشابهی که در سال‌های گذشته تصویب شده بودند نیز نتیجه مشابهی داشتند. لذا مانند گذشته احتمال رفع این ممنوعیت می‌رفت.

 

مشکلات بازار خودرو با قانون منع واردات

در جلسه‌ی بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو، نمایندگان مجلس مخالفت خود را با مسکوت ماندن 6 ماهه این طرح اعلام کردند. این مخالفت نیز به بررسی مجدد این طرح در کمیسیون صنایع و معادن مجلس خواهد انجامید. جالب است بدانید که در طرح ساماندهی بازار آمده است که ممنوعیت وارداتی امری غیر لازم است و در صورت نوسانات تعرفه ها نیز نباید تن به ممنوعیت داده شود.

 

 

رفع ممنوعیت واردات خودرو

 

در این راستا اسماعیلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با اشاره به مشکلات ناشی از ممنوعیت واردات خودرو گفته است که ممنوعیت واردات، بازار داخلی را انحصاری کرده‌ است. نتایج  این انحصار نیز دست و دل بازی تولیدکنندگان در تعیین قیمت محصولات خود بوده است. به علاوه این رقابت قیمت گذاری تاثیر بالایی نیز روی خودروهای خارجی داشته و قیمت آنها را به صورت سرسام آوری بالا رفته است. طبعا اولین کسانی که ازین شرایط متضرر شده اند مردم و خریداران خودرو هستند.

اسماعیلی با اطمینان خاطر رفع ممنوعیت واردات را در بررسی مجدد طرح ساماندهی بازار خودرو، امری غیر قابل اجتناب دانست. ایشان نظر دارند که با این روش می توان بعضی مشکلات و هرج و مرج وارد شده در بازار خودرو را کنترل کرد. در شرایط موجود که کمبودها و کسرهای طرح ساماندهی بازار دست بسیاری از دلالان را برای بهره وری بیشتر از بازار باز کرده است، تنظیم چنین اصلاحاتی کاملا ضروری به نظر می رسد. این تغییرات نیز به شرح زیر می باشد:

 

اصلاحات طرح ساماندهی بازار خودرو

اسماعیلی در صحبت خود تاکید داشته است که در بررسی مجدد طرح ساماندهی بازار خودرو تغییرات و اصلاحاتی در آن اعمال خواهد شد و این طرح به طور حتم تصحیح و تکمیل می شود. بیشتر اصطلاحات نیز روی کیفیت خودروهای تولید داخل و بخش تحقیق و توسعه (R&D) صنعت خودروسازی خواهد بود. ایشان دلایل مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو را در چند ماه گذشته، ناقص بودن طرح و عدم وجود بسیاری از موارد ضروری و لازم مرتبط با صنعت خودرو در آن بوده است.

با این شرایط ما نیز ضرورت چنین تغییراتی کاملا احساس می‌شود که البته امید می‌رود تاثیر مساعدی روی بازار خودرو داشته باشد. بازاری که توسط تحریم ها و نوسانات ارز نیز مورد هجمه قرار گرفته است.

در نهایت امیدواریم اصلاحات جدید به طرح ساماندهی منطقی تر و کامل تر باشد تا بازار خودروی داخلی رقابت سالم تری را تجربه کند و هم وطنانمان بدون نگرانی های غیر ضروری محصولی زیبا و در شان خود سوار شوند و از ایمنی بالایی بهره مند شوند.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین