لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

مقایسه تیبا و ساینا | بررسی و مقایسه طراحی، مشخصات فنی، تجهیزات فنی و قیمت

 

در این مقاله به بررسی و مقایسه دو خودروی تولید داخل تیبا و ساینا پرداخته‌ایم. البته بسیاری از خریداران اعتقاد دارند که ساینا فقط نمونه بهبود یافته تیبا است و در همه جوانب از آن بهتر است. در این مقاله سعی می‌کنیم به این اعتقاد و صحت یا کذب بودن آن نیز پاسخ دهیم.

تیبا نخستین محصول ملی سایپا به شمار می‌آید که در ابتدا با نام مینیاتور شناخته می‌شد. جالب است که پروژه ساخت تیبا در سال 1375 کلید خورد و تولید و عرضه آن 15 سال بعد یعنی در سال 1390 انجام شد.

سایپا برای کاهش هزینه تولید تیبا تلاش کرده است از مشاوران خارجی و سایر خودروهای تولید شده کمک بگیرد، اما در نهایت این خودرو با هزینه گزافی طراحی شد. قرار بر این بود که تیبا با قیمتی پایین در بازار کشورمان عرضه شود تا اقشار ضعیف امکان خریدن آن را داشته باشند اما همانند سایر خودروهای ملی این اتفاق رخ نداد و تیبا با قیمتی بالاتر از میزان پیش بینی شده وارد بازار شد.

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

در مقابل ساینا یکی دیگر از خودروهای ملی است که طراحی و تولید آن توسط سایپا انجام شده است. البته ساینا را نمی‌توان یک خودرو کاملا جدید و نو دانست. این خودرو در واقع نمونه فیس لیفتی از تیبا محسوب می‌شود. ساینا از پلتفرم، بدنه و قوای محرکه مشترکی با تیبا بهره می‌برد و به همین جهت است که آن را یک خودرو مستقل نمی‌دانیم.

ورود ساینا به بازار از سال 1395 آغاز شد و همزمان با تیبا بر روی خط تولید سایپا قرار گرفت. ساینا دارای تیپ‌های مختلفی است ساینا SX و ساینا EX دو جعبه دنده دستی دارند و یک مدل نیز با جعبه دنده اتوماتیک عرضه شده است. در این مقاله در در مورد مدل دستی ساینا بحث می‌کنیم که از نظر قیمتی اختلاف کمتری با خودروی تیبا دارد.

 

 

مقایسه طراحی ظاهری

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

درست است که طراحان اروپایی بخش بزرگی از پروژه تیبا را بر عهده داشتند اما نتیجه آن به هیچ عنوان چیزی نشد که انتظار می‌رفت. تیبا طراحی ساده‌ای دارد و البته عدم هماهنگی در بخش‌های مختلف بدنه به چشم می‌خورد و در مجموع نمی‌توان نمره قابل قبولی به طراحی ظاهری تیبا داد.

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

طراحی ساینا در مقایسه با تیبا تغییراتی دارد شکل چراغ‌های جلو و عقب و همچنین سپرها تغییر کرده و به‌روزتر به نظر می‌رسند. به علاوه اینکه برای ساینا از رینگ آلومینیومی با طرح جدید استفاده شده تا اسپرت باشد. در مجموع می‌توان گفت با وجود بهبود طراحی ساینا نسبت به تیبا، همچنان نواقص موجود در طراحی بدنه آن مرتفع نشده و نمی‌توان آن را قابل قبول دانست.

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

 

مقایسه طراحی داخلی

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

طراحی کابین سایپا تیبا را می‌توان تلفیقی از تندر 90، پراید و ریو دانست که به نوآوری جدیدی مجهز نشده است و احساس می‌شود که همچنان با یک پراید روبه‌رو هستیم. از مشکلات دیگر این بخش کیفیت پایین مواد استفاده شده است.

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

در عوض ساینا طراحی خسته‌کننده تیبا را کنار گذاشته و با تغییر دادن فرم داشبورد، طراحی داخلی شیک‌تری نسبت به تیبا دارد. سایپا در طراحی داخلی ساینا از یک نمایشگر کوچک مشابه نمایشگر پژو ۲۰۶ استفاده کرده است. طراحی درهای این خودرو هم نسبت به تیبا تغییر کرده که اگرچه باز و بسته کردن درهای خودرو را برای سرنشینان راحت‌تر کرده اما هنوز هم طراحی شلخته و بدون نظمی دارد. از معایب ساینا در قسمت طراحی داخلی می‌توان به استفاده از پلاستیک خشک و بی‌کیفیت در طراحی داخلی آن اشاره کرد. در کل در ساینا نسبت به تیبا فضای بیشتری در اختیار سرنشینان قرار می‌گیرد.

 

 

مقایسه مشخصات فنی

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

تیبا در بخش مشخصات فنی از همان موتور پراید استفاده می‌کند با این تفاوت که به گفته سایپا این موتور که M15 نام دارد توسط مهندسان آلمانی تقویت شده است. حجم این موتور از 1.3 لیتر به 1.5 لیتر رسیده و تغییراتی هم در نسبت تراکم آن ایجاد شده و نهایتا قدرت آن به 87 اسب بخار افزایش پیدا کرده است. البته جعبه دنده تفاوتی با جعبه دنده موجود در پراید ندارد ولی آن هم بهبودهایی برای هماهنگی با موتور جدید تجربه کرده است.

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

ساینا از نظر فنی با تیبا مشترک است و مجموعه موتور و جعبه دنده این دو خودرو کاملا مشابه است. به این صورت که همان موتور 1.5 لیتری 4 سیلندر با 87 اسب بخار قدرت در کنار جعبه دنده 5 سرعته دستی وظیفه تولید و انتقال قدرت را بر عهده دارند.

 

مقایسه تجهیزات و آپشن ها

تیبا تجهیزات خاصی هم در اختیار شما قرار نمی‌دهد ولی کیفیت سواری آن در مقایسه با پراید بهبود زیادی پیدا کرده است. اما ساینا از نظر تجهیزات رفاهی عملکرد بهتری در مقایسه با تیبا دارد و ویژگی‌هایی چون سنسور پارک دنده عقب را در اختیار شما قرار می‌دهد. مقایسه کامل تجهیزات این دو خودرو در جدول زیر آمده است:

 

تجهیزات/ خودرو

تیبا

ساینا

سیستم تهویه مطبوع

دستی

اتوماتیک

سنسور پارک دنده عقب

-

+

نمایش دمای محیط بیرون

-

+

ترمز ABS

+

+

ترمز EBD

-

+

کیسه هوای ایمنی

راننده

راننده و سرنشین جلو

طراحی شده بر مبنای استاندارد محافظت از عابر پیاده

-

+

قفل مرکزی

+

+

سیستم ضد سرقت

+

+

قفل ایمنی کودک برای درب ها

+

+

گرمکن شیشه عقب

+

+

آینه های جانبی با قابلیت تنظیم ارتفاع

-

+

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

مقایسه قیمت

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

تیبا در حال حاضر با قیمتی حدود 40 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. از نظر بازار خرید و فروش و خدمات پس از فروش هم باید بگوییم تیبا وضعیت مطلوبی دارد هرچند که با افزایش قیمت همانند گذشته محبوب نیست. ساینا در تیپ SX در حال حاضر با قیمتی در حدود 49 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

 

مقایسه تیبا و ساینا

 

در نهایت می توان گفت از آنجایی که ساینا قیمت بالاتری در مقایسه با تیبا دارد ولی هیچ تفاوتی در بخش فنی با هم ندارند، خریداران کمتری را به خود جلب کرده است. بنابراین با وجود این که ساینا چهره جدیدتری دارد و برخی آپشن‌های اضافی را در اختیار شما قرار می‌دهد، تیبا به دلیل قیمت پایین‌تری که دارد، گزینه منطقی‌تری محسوب می‌شود.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین