لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

نکات حرفه ای برای رانندگی در باران

 

فصل بارانی پاییز رسیده است. مسلما باران جذابیت و نشاط خاص خود را دارد ولی باید توجه داشت که رانندگی در این آب و هوا احتیاط مخصوص خود را می طلبد. در ادامه به نکات حرفه ای و ضروری برای رانندگی در هوای بارانی اشاره کرده ایم تا ایمنی خودرو و سرنشینان آن را بالا ببرید.

 

رانندگی در باران

 

در ویدیوی زیر نکات ضروری هنگام رانندگی در هوای بارانی آمده است. پیشنهاد می کنیم این ویدیو را تماشا کنید:

 

 

  • کف کفش های خود را خشک کنید

کف لیز کفش می‌تواند به راحتی از روی پدال خودرو سر بخورد و یک سرخوردن ساده می‌تواند منجر به یک تصادف شود. اگر قبل از سوار شدن به خودرو در مسیر بارانی قدم زده‌اید، مطمئن شوید که قبل از سوار شدن به خودرو کف کفش خودرو خود را خشک کنید دستمال یا یک روزنامه قدیمی نیز به خوبی رطوبت کف کفش را جذب می‌کنند. از دست دادن کنترل خودرو به دلیل سر خوردن پا از روی پدال گاز، ترمز یا کلاچ خیلی ترسناک است. در مسیرهای مسابقه‌ای هنگام بارندگی تمام کارکنان با احتیاط بیشتری به کار می‌پردازند و معمولا کفش‌های راننده را قبل از سوار شدن به خودرو خشک می‌کنند تا مانع مانوورهای مخصوص راننده در خودرو با حرکت کف یا انگشتان پا نشوند.

 

  • آینه‌های کناری را پاک کنید

 

رانندگی در باران

 

اکثر راننده‌ها از این نکته غفلت می‌کنند. معمولا آنها با عجله سوار خودرو می شوند و وقتی متوجه خیس بودن آینه های بغلی خودرو می‌شوند که دیر شده است و نمی توانند اطراف خودرو را به درستی مشاهده کنند. اگر خودروی شما برای مدت زمان طولانی زیر باران مانده باشد، قطرات باران بجا مانده روی آینه بغل، به معنای کلمه کاربرد آینه را از آن سلب می‌کنند. معمولا اکثر خودروهای مدرن دارای سیستم گرمایش شیشه هستند ولی تمام خودروها به این امکان مجهز نیستند. کشیدن آرام دست یا پارچه بروی آینه به راحتی امکان تسلط به جا را به شما باز می‌گردانند. دقت داشته باشید که در روزهای بارانی داشتن دید کامل از ضروری‌ترین موارد هنگام رانندگی است و کاهش دید خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت.

 

همچنین بخوانید:  آموزش تعویض لاستیک خودرو

 

  • سرعت خود را کاهش دهید

 

رانندگی در باران

 

نه تنها در هوای بارانی باید از سرعت مناسب تعیین شده پیروی کنید، بلکه باید در حد قابل توجهی از سرعت عادی خود نیز خود بکاهید. جاده‌های خیس بسیار خطرناک هستند و عکس العمل خودرو در چنین وضعیتی کندتر است. کاهش سرعت در چنین شرایطی بسیار ضروری است.

 

  • از چراغ پارک استفاده کنید

استفاده از چراغ پارک یا چراغ جلو در هنگام بارندگی ضروری است. آن‌ها بهترین گزینه‌ها برای حفظ دید راننده خودرو هستند. با این حال به هیچ عنوان از چراغ خطر استفاده نکنید.

 

  • سریع‌تر ترمز بگیرید، روان‌تر برانید

به دلیل کاهش دید در هنگام بارندگی و سطح لغزنده جاده، باید روان‌تر برانید و با آرامی با فرمان، شتاب و ترمز رفتار کنید. توجه داشته باشید که سطح جاده در ابتدای بارش باران لغزندگی بیشتری دارد. دلیل آن نیز این است که روغن و چربی سطح جاده هنوز روی آن قرار دارند و از سطح پاک نشده‌اند. در لحظات اول بارندگی احتیاط خود را خیلی بیشتر کنید تا مشکلی برای خود یا سرنشینان خودرو ایجاد نشود.

 

  • فاصله خود را با خودروی روبرو حفظ کنید

 

رانندگی در باران

 

این کار در تمام فصول و آب و هوا ضروری است، اما به خصوص هنگام بارندگی، رعایت نکردن آن مشکلات زیادی به وجود می آورد. این کار باعث می‌شود زمان بیشتری برای نشان دادن عکس‌العمل از خود داشته باشید. از طرف دیگر نزدیک رانندن به خودروی جلویی ممکن است باعث کثیف شدن شیشه جلوی خودرو شود چون لاستیک ماشین مقابل ممکن است باعث پاشیده شدن چیزی روی شیشه جلو شود. با فاصله از خودروی جلو برانید تا نیازی به شستشوی مداوم شیشه جلوی خودرو نداشته باشید.

 

  • از کروز کنترل استفاده نکنید

هوای بارانی بیشتر از هر چیزی به توجه و دقت راننده نیاز دارد. نگاهتان را به جاده بدوزید و با تمام حواس رانندگی کنید.

 

 

  • به معابر آب گرفته دقت کنید

 

رانندگی در باران

 

عبور از معابر آب گرفته ممکن  است باعث سر خوردن خودرو شود. سعی کنید این معابر را دور بزنید یا به آرامی از آنها عبور کنید.

 

  • از سر خوردن خودرو نهراسید

اگر خودروی شما روی جاده سر خورد، به آرامی پای خود را از پدال شتاب بردارید و خودرو را به سمتی که در حال سر خوردن هست هدایت کنید. از تصمیمات عجولانه مثل کوبیدن روی پدال ترمز یا دور زدن ناگهانی خودداری کنید.

 

 

رانندگی در باران

 

رعایت نکات بالا هنگام رانندگی در هوای بارانی، ایمنی شما و باقی سرنشینان را بسیار بالا می‌برد. دقت داشته باشید که کاهش سرعت خودرو و روشن نگه داشتن چراغ‌ها از موارد مهم هنگام رانندگی در باران است. از عجله کردن بپرهیزید و با آرامش به حرکت کنید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین