لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

وانت کارا | بررسی مشخصات فنی، تجهیزات و قیمت

 

در این مقاله به معرفی و بررسی کامل وانت کارا و مشخصات فنی، تجهیزات و قیمت آن پرداخته ایم.

گروه بهمن در سال 1331 تاسیس شد و در سال 1338 به عنوان اولین محصول خود از وانت سه چرخ مزدا رونمایی کرد. تا کنون نیز انواع وانت های مزدا با موتور های 1.6 لیتری، 2.0 لیتری بصورت تک کابینه و دوکابینه معرفی شده است. بهمن خودرو با ایجاد تغییراتی در موتور وانت مزدا توانست عملکرد آن را کمی ارتقا دهد و وانت کارا را معرفی کرد که از هر لحاظ همان وانت مزداست که کمی توان و گشتاور بیشتری دارد.

 

طراحی وانت کارا

 

وانت کارا

 

طراحی وانت کارا همان طراحی وانت مزدا است که در زمان ارائه بسیار جذاب و جسور بوده. البته متاسفانه به دلیل کیفیت ساخت پایین و اثری از این جذابیت در آن نیست. در حالت کلی طراحی ظاهری وانت از زبان ساده ای پیروی می کند. دو چراغ مربعی به همراه جلو پنجره که تمام فاصله بین دو چراغ را پوشانده است حس قدمت و سادگی در خودرو تداعی می کند. طراحی سپر و کاپوت نیز بدون خط خاصی و با سادگی زننده ای انجام شده اند.

 

وانت کارا

وانت کارا

 

 

در نمای جانبی نیز با سطح صافی روبرو هستیم که از کنار چراغ جلو تا چراغ عقب کشیده شده است. و در انتهای خودرو نیز با دو چراغ عقب عمودی روبرو هستیم که کمی طراحی آن جدیدتر به نظر می رسد.  درب عقب به همراهرکاب نیز هماهنگی ساده ای دارند.

 

وانت کارا

 

کابین وانت کارا تغییراتی نسبت به وانت مزدا پیدا کره است و کمی زیبا تر شده است. البته جنس مواد استفاده شده همانطور کم کیفیت است و طراحی ساده و کسل کننده ای دارد، به آن فرمان خشک و باریک کارا را نیز اضافه کنید.

 

مشخصات فنی وانت کارا

 

وانت کارا

 

همانطور که گفتیم وانت کارا در دو  مدل دو تک کابین و دو کابین عرضه می شود و هر مدل دارای دو تیپ است. تیپ اول یک موتور چهار سیلندر 1.7 لیتری دارد که قادر است حداکثر توان 80  اسب بخار و گشتاور نهایی 140 نیوتن متر را ایجاد کند. گیربکس این تیپ نیز مدل دستی 5 سرعته است. جالب توجه است که این تفاوتی بین مشخصات فنی مدل دو کابین و تک کابین نیست. فقط به سبب فضای بیشتر مدل داخلی مدل دو کابین فضای بار کمتری نسبت به مدل تک کابین دارد. مدل تک کابین ظرفیت باری برابر 800 کیلوگرم دارد و این عدد برای مدل دو کابین به 500 کیلوگرم می رسد. این تیپ وانت کارا اکنون به فروش نمی رسد.

 

 

تیپ دوم وانت کارا از یک موتور 2.0 لیتری بهره مند شده است که قادر است حداکثر توان 119 اسب بخار و گشتاور خروجی 170 نیوتن متر را تولید کند. این تیپ نیز از یک گیربکس 5 سرعته دستی استفاده می کند و کمی قدرتمند تر از تیپ قبل است و تاحدودی می توان آن را جایگزین تیپ دانست. چرا که تولید مدل 1.7 لیتری اکنون متوقف شده است و مدلهای تولیدی اکنون همه 2.0 لیتری هستند.

 

تجهیزات و امکانات وانت کارا

 

وانت کارا

 

وانت کارا از لحاظ تجهیزات به امکانات خاصی بهره مند نیست و به صورت کلی تجهیزات و آپشن های آن به صورت زیر هستند:

  • سیستم ترمز ABS+EBD
  • سیستم تهویه مطبوع
  • کیسه هوای ایمنی (راننده و سرنشین)

 

قیمت وانت کارا

 

قیمت بازار

قیمت نمایندگی

وانت کارا تک کابین 2.0 لیتری

57 میلیون تومان

38.95 میلیون تومان

وانت کارا دو کابین 2.0 لیتری

64 میلیون تومان

42.3 میلیون تومان

 

 

جمع بندی

وانت مزدا کارا 2000 با موتور جدید خود قدرت و گشتاوری بیشتری نسبت به گذشته دارد و به همان اندازه، با مجهزشدن به استاندارد یورو 4 از آلایندگی کمتری هم برخوردار است. طراحی خودرو ولی تا حد زیادی حفظ شده است و امکانات ایمنی از جمله سیستم ABS+EBD و دو عدد کیسه‌ی هوای ایمنی، آن را مطمئن‌تر از قبل نشان می‌دهد، اما هنوز در زمینه ایمنی کسری های زیادی دارد. در مجموع، وانت کارا را می‌توان به عنوان گزینه‌ای قابل‌قبول در لیست خرید مشتریان این کلاس قرار داد.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین